Giriş    Kayıt
  • Yazar
    Mesaj

The Thirteenth Floor / 13.Kat /

Mesajgönderen DRiftustasi » 09 Kas 2012, 06:19

Resim

13. Kat (The Thirteenth Floor), Almanya ve ABD sinemalarında gösterime girmiş, Josef Rusnak'ın yönettiği ve 1999 yapımı olan bir filmdir. Yapımcıları arasında Roland Emmerich'in de bulunduğu film, Daniel F. Galouye'un Simulacron-3 adlı romanından ve Rainer Werner Fassbinder'in Welt am Draht (İng., World on a wire; Tür., Kablodaki Dünya) adlı Alman televizyonu mini dizisinden esinler taşır.

13. Kat, aynı sene gösterime girmiş The Matrix ile eXistenZ ve bir sene önce gösterime girmiş Dark City (Karanlık Şehir) gibi varoluşçu temalara sahip filmlerle konusu itibarıyla büyük paralellikler taşısa da bu filmlerin gölgesinde kalmış, genellikle olumsuz eleştiriler almış ve daha çok ev sinemasında meraklısıyla buluşabilmiş bir filmdir.


Özet :

Büyük bir bilgisayar şirketinin sahibi olan Hannon Fuller şirketin geliştirdiği ve henüz deneme aşamasında çok önemli bir şey fark eder ve bunu ortağı Douglas Hall'a söyleyeceği esnada öldürülür. Keşfettiği şey sebebiyle hayatının tehlikeye girdiğini düşünen Fuller, bir barda görevli olan Jerry Ashton'a Douglas Hall'a iletmesi için bir mektup bırakır. Fakat Jerry Ashton mektubu gizlice okur. Kendi dünyasına dönen Hannon Fuller, telefonla Douglas Hall'a sanal dünyada bir mesaj bıraktığını belirtir. Douglas, sonradan mektup şeklinde bırakıldığını anlayacağı mesaja ulaşması için 1937'de geçen sanal olarak kurulmuş paralel dünyaya gitmek zorundadır. Bu dünya Hannon Fuller ve Douglas Hall'ın şirkenin 13. katındaki bilgisayar yardımıyla geçiş yapılabilen ve orada buradaki kişilerin karşılığı olan bir dünyadır. Hannon Fuller'ın karşılığı Grierson, Douglas Hall'ın karşılığı John Ferguson, şirkette bu olayı bilen üçüncü kişi olan Jason Whitney'ın karşılığı ise Jerry Ashton'dur.
Http://www.gaxhax.net
Http://www.galaxsi.net
DRiftustasi / Bilgi Kutsaldır \
Kullanıcı avatarı
DRiftustasi
Site Admin
 
Mesajlar: 688
Kayıt: 29 Eki 2012, 16:12

Dön Film

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
3